oficjalny serwis samorzadowy 23 Kwietnia, 2019 r, imieniny: Jerzy, Wojciech
strona główna Biuletyn Informacji Publicznej polska wersja english version
  × strona główna
Galeria Zdjęć
gopsosieck.pl
NSR
OLh
RPO*
sławni ludzie z naszej gminy
  

Urząd Gminy Osieck
tel. +48 25 685-70-26
ugosieck@gminaosieck.pl
Ranking stron
www.gmina.pl
- zagłosuj >>
Walory przyrodnicze
Walory przyrody i krajobrazowe Gminy Osieck

Wśród łąk zielonych, pól złocistych i borów sosnowych rozpostarła się gmina Osieck. To urokliwe miejsce upodobali sobie już dawno warszawiacy i zagospodarowują tereny nieużytków budując domki rekreacyjne.
Przyjeżdżając do gminy Osieck nie można się nudzić. W samym Osiecku można, które niegdyś było miastem (o czym świadczy zabudowa) można odnależć ślady dawnej historii: neogotycki kościół, 100-letnia drewniana plebania, wiele drewnianych XIX wiecznych domów, cmentarz grzebalny z zabytkową kaplicą św. Rocha.
Można też odnaleźć miejscowego rzeźbiarza ludowego p. Sereja i podziwiać jego świątki. Jeżeli lubisz ciszę i piesze wycieczki to zapraszamy w ostępy Mazowieckiego Parku Krajobrazowego, który jest fragmentem historycznej Puszczy Osieckiej, miejsca łowów książąt mazowieckich i królów polskich, lub na oznakowane piesze szlaki turystyczne w okolice Osiecka. Niebieski szlak zaprowadzi Cię do dzikich miejsc, gdzie kwitnie tarnina i głóg, gdzie wypatrzysz dzięcioła, który niezmordowanie leczy drzewa a spłoszona sowa umknie w zarośla.
W upalne południe ugasi pragnienie źródlana woda prosto ze źródełka, które daje początek naszej rzeczce. Wśród błotnych skrzypów posłuchasz śpiewu ptaków a w zasięgu ręki masz pachnące poziomki i jagód dostatek.
Rano zaplączesz się w pajęczynę, która rozpięta między krzaczkami jałowców nasiąknięta rosą błyszczy w porannym słońcu jak najdroższe perły.
Wędrując polnymi drogami natkniesz się na kamienie. Te trwałe pomniki przeszłości mówią o walkach niepodległościowych toczących się na obszarze gminy.
Nieodłącznym elementem polskiej wsi są przydrożne kapliczki stawiane w intencjach dziękczynnych bądź jako drogowskazy na rozstajach dróg.
Gościu, siądź pod mym liściem, a odpocznij sobie - zaprasza w Górkach wielowiekowy dąb - pomnik przyrody. Można też zabłądzić pod strzechę 100-letniego domu p. Galasów, bądź przyjrzeć się jak powstaje chodnik na warsztacie tkackim u P. Wł. Kasprzak.

Oj piękna ta ziemia
To nasze Mazowsze
I czysta tu woda
I powietrze zdrowsze.

Pytania do Wójta Odpowiedzi Wójta
powiatotwocki.pl
Stowarzyszenie MSSI
Akty prawne
budowa sieci kanalizacyjnej
Narodowy Spis Powszechny Ludnosci i Mieszkań 2011
LGD
ARM
Mikroporady
SONDA
Czy nasza gmina jest przyjazna dla inwestorów?
tak
nie
nie mam zdania
nie wiem o czym mowa
zobacz wyniki

<<   Kwiecień   >>
NiPoWtŚrCzPtSo
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30

MAPA SERWISU
STATYSTYKA